Krstná mama Galerie Lucia Hoxha: Joga mi otvorila úplne nový svet

Slovenka Lucia Hohxa, žijúca už dlhé roky v Anglicku, zasvätila svoj život joge a meditácii. Sama tvrdí, že cestou osobnostného rozvoja sa vyberá čoraz viac ľudí, ktorí chcú znovu prežívať radosť z každodenného života. Ako krstná mama hotela Galeria Thermal**** s nami spolupracuje na zdokonaľovaní holistického konceptu hotela.


Cítim, že súčasťou môjho poslania je naďalej podporovať rast a expanziu Hotela Galeria**** v Bešeňovej tak, aby sa už čoskoro stal najznámejším holistickým centrom v strednej Európe.

Nevedela ako ďalej, prišla joga

Svoj životný štýl už dlhodobo orientujete na jogu. Čo vás k joge priviedlo a aké sú podľa vás najväčšie výhody tejto aktivity?
Joga a možnosť osobnostného rozvoja prišli do môjho života úplnou náhodou a v správny čas – presne tak ako teraz prichádza k mojim klientkam. Vždy, keď niekoho oslovím cez médiá, som veľmi zvedavá, aký životný príbeh ich priniesol až ku mne.

K joge ma priviedla životná etapa, v ktorej som nevedela ako ďalej. Môj život sa zdal prázdny napriek tomu, že som bola mladá. Mala som pocit, že všetko dobré už bolo za mnou a môj život bol na konci. Kúsok vo mne však veril a hľadal záchytný bod, niečo, čo by ma zachránilo a vrátilo naspäť k časom, kedy si samu seba pamätám ako žiariacu, silnú, odvážnu a úspešnú mladú ženu.

Na mojej prvej joge som sa rozplakala a uvoľnila množstvo emócií, ktorými začal môj proces vnútorného liečenia starých rán z minulosti. Moje prvé krôčiky na ceste osobnostného rozvoja mi otvorili úplne nový svet, v ktorom som po dlhej dobe cítila svetielko nádeje v podobe znovuobjavenej radosti a toho, že skutočne všetko je možné.

Neskôr ma inšpirovala možnosť cítiť sa slobodná, úprimná a sama sebou pred kýmkoľvek a v každej životnej situácii, ktorú premením na možnosť rásť ďalej a stať sa ešte lepším, kvalitnejším človekom. Možnosť otočiť všetko zlé na niečo nádherné a zanechať po sebe niečo, čo zotrvá.

Byť na ceste osobného rozvoja, či už prostredníctvom jogy, alebo osobnostno-rozvojových programov prináša množstvo náročných situácií, pretože máme možnosť sa pozastaviť a úprimne pozrieť pravde do očí. Odmenou za našu odvahu pracovať na samých sebe je naplnenie plnohodnotného života a jeho prekvapení, každej jednej chvíle, znovuobjavenie samých seba a toho, kým naozaj sme. Zrazu sa nám naskytne možnosť vytvoriť si život nie tak ako sme si mysleli, že nám bol nadelený rodinou, okolnosťami či spoločnosťou, ale slobodným výberom vychádzajúcim z nášho vnútra, silným prepojením s našou mysľou a intuíciou.

Vlastnú jogu formovala vo svete

Vieme, že v súčasnosti existuje viacero druhov jogy. Ktorý z nich uprednostňujete vy a prečo?
Často dostávam tuto otázku od mojich študentov a odpoveď znie – je to moja Joga, môj štýl. Autentickému umeniu jogy som sa začala venovať v Himalaya Joga Valley v Indii, kde som neskôr aj učila. Po návrate do Londýna som naďalej študovala s Joga Monks – jednými z najlepších učiteľov jogy na svete. Každá nová skúsenosť za posledných 13 rokov ovplyvnila môj štýl jogy. Učím sa naďalej každým jedným dňom od mojich študentov, prispôsobujem sa ich potrebám a zároveň počúvam aj svoje telo. Učím intuitívne a pracujem s energiou skupiny, takže každá jedna hodina jogy či meditácie je úplne iná.

Mojím cieľom je nielen posilniť telo a urobiť ho flexibilnejším, ale tiež odbúrať fyzické bariéry, ktoré sú spojené s mentálnym a emočným vnímaním nášho sveta. Verím, že skutočná Joga ide oveľa hlbšie a je o možnostiach samoliečby tela prostredníctvom prepojenia pohybu a dychu. Precestovala som väčšinu kontinentov a žila v spojitosti s prírodou s domorodými kmeňmi v Indonézii, Afrike a Austrálii. Strávila som tiež čas s ‘elitou’ v Amerike a Arabských Emirátoch a Ázii. Verím, že ako ľudské bytosti si fundamentálne všetci prajeme to isté, byť milovaní, pociťovať bezpečie, harmóniu a mať možnosť prispieť jeden druhému a niečo po sebe zanechať.

Prostredníctvom pravidelného cvičenia jogy a meditácie v kombinácii s osobnostným rozvojom máme možnosť uvoľniť to, čo nás v živote brzdí, traumy a negatívne zážitky z minulosti, o ktorých mnohokrát ani nevieme.

Mojou prácou s ľuďmi im dávam priestor uvoľniť tieto bariéry tak, že nastane proces transformácie, ktorého dôsledkom je, že mojim klientom sa otvoria nové možnosti do života – často je to nový vzťah, práca, znovu nájdený zmysel života a pocit slobody, vnútornej harmónie a spokojnosti v každodennom živote. To ma vždy napĺňa neuveriteľným teplom a motiváciou prinášať takéto svetielko mnohým ďalším.

So Slovenskom ju viaže silné puto

Nedávno ste sa stali krstnou mamou prvého holistického hotela na Slovensku. Aké máte z tejto z tejto úlohy dojmy a pocity?
Som šťastná, že sa tento projekt stal skutočnosťou. Z mojich skúseností cítim, že Slováci a Česi sú stále čoraz viac otvorení novým zážitkom a hľadajú práve to, čo im môžeme ponúknuť prostredníctvom holistických pobytov a workshopov, ktoré v súčasnosti pripravujeme. Som rada, že mám aj takýmto spôsobom možnosť využiť všetky skúsenosti, ktoré som nadobudla za posledných 15 rokov a priniesť ich domov na Slovensko, s ktorým mam stále veľmi silné puto a považujem ho za krajinu, ktorá ma obrovský potenciál. Cítim, že súčasťou môjho poslania je naďalej podporovať rast a expanziu Hotela Galeria**** v Bešeňovej tak, aby sa už čoskoro stal najznámejším holistickým centrom v strednej Európe.

Holistika je pojem, ktorý na Slovensku ešte nie je celkom známy. Vnímate v Londýne v porovnaní so Slovenskom silnejší záujem ľudí o holistický prístup k zdraviu?
Moja každodenná skúsenosť ma presviedča o tom, že je viac a viac ľudí, ktorých už nenapĺňa konzumný spôsob života a aj keď to častokrát nevedia pomenovať, pravidelne venovanie sa joge a meditáciám im prináša vnútorné naplnenie a návrat k hodnotám, na ktorých v živote skutočne záleží.

Nemyslím si, že ľudia na západe majú väčší záujem. Myslím, že len majú viac možností a častejší prísun informácií. Vnútorne cítim, že na ceste transformácie sú viac otvorení skôr Stredoeurópania. Dôkazom je viac ako tisíc Čechov a Slovákov, ktorí absolvovali osobnostný vzdelávací program v Londýne, ktorého tím som pred pár rokmi viedla. Narastá aj počet žien, ktoré ma oslovujú práve z nášho kútu sveta. So Slovenkami sa mi častokrát pracuje oveľa lepšie ako s Angličkanami, s ktorými cely proces trvá o niečo dlhšie. Myslím, že je to vďaka tomu, že naše ženy sú nielen nádherné, ale majú aj obrovský potenciál, ktorý si žiada byť objavený.

Ako sa vám páčilo v Hoteli Galeria Thermal**** počas Vášho pobytu?
Bolo o nás výborne postarané a cítili sme sa veľmi príjemne. Služby hotela sú na vysokej úrovni, páči sa mi prostredie, osobný prístup a tiež vedenie hotela, pre ktorých je ich práca vášňou. Snažia sa neustále objavovať nové spôsoby zlepšovania úrovne služieb s cieľom zabezpečiť nielen nadmernú spokojnosť hostí, ktorí sa sem s radosťou vracajú, ale aj umocniť ich pozitívne dojmy, ktoré po návrate budú zdieľať s priateľmi ako výnimočnú skúsenosť.

Čo by ste zapriali hotelu do budúcnosti?
Veľa úspechov, radosti zo skvele vykonanej práce, hrdosti zamestnancov, že môžu byť súčasťou niečoho tak krásneho. A v neposlednom rade nespočetné úsmevy a úprimnú vďaku od hotelových hostí.

 

Lucia Hoxha

Joga Teacher & Lifestyle Coach

luciahoxha.com